Er du og din hund nytårsklar?
Er du og din hund klar til nytåret?
Så nærmer nytåret sig med hastige skridt, og til stor bekymring for mange hundeejere. Rigtig mange hunde går nemlig en frygtsom tid i møde, med daglige affyringer af fyrværkeri fra d. 1 december til og med d. 5 januar.
Har du en hvalp eller unghund som af gode grunde endnu ikke har oplevet nytårsaften, er det derfor en god ide at starte træningen nu!
For at få de optimale træningsresultater med din hund, bør man starte allerede i januar i små trin, og langsomt øge kravene gennem de efterfølgende måneder. Er din hund meget bange for lyde og fyrværkeri, kan du påregne minimum 3 måneders træning.
Hvis din hund var hvalp sidste nytårsaften, og ikke udviste nogle angst/frygt problemer, så er det ikke ensbetydende med at din hund vil gentage succesen i år.
Det ligger instinktivt hos alle, både mennesker og dyr, at reagere med kamp eller flugt i situationer som påvirker individet stærkt, enten psykisk eller fysisk. I denne situation bliver der sendt forskellige stærke hormoner ud i systemet, så som adrenalin, noradrenalin og cortisol. Disse hormonstoffer gør det muligt for kroppen at aktivt reagere (udføre en handling) på den trussel eller traumatiske situation den står overfor. Dette er kroppens overlevelsesmekanisme.
Et dyr vil reagere instinktivt med mere eller mindre flugt på alt hvad der har med røg, krudt, ild og pludselige ubehagelige lyde at gøre.
Hvis ikke det er muligt for individet at reagere på dette, kan det blive et meget stort problem for systemet. Såfremt man ikke kan flygte eller kæmpe i denne situation, vil den sidste mulighed være at “fryse fast”, dvs. dyret er helt stille og er frosset fast i en position. Denne situation skaber stress, frygt og angst.
Der skal bare 1 dårlig oplevelse til at skabe denne situation, så forbered din hund med træning som gør den bedre rustet til situationer som denne i fremtiden.
Er du usikker på hvordan din hund vil reagere på nytåret, så start træning med en lyd-cd hjemme i vante omgivelser. Afspil de forskellige lyde med en meget lav volume (hvor din hund ikke reagerer) flere gange imens du laver noget andet. Brug de dæmpende signaler, at gabe eller bare side helt stille og roligt i mens du læser en bog. Du kan også med fordel lave små søgeøvelser, eller give din hund et lækkert marvben, eller en Kong med et indhold som skal slikkes ud. Trinvist kan du efterhånden øge volumen. Men træningen slutter ikke der, og er du i tvivl om hvorvidt du kommer videre, findes der flere uddannede hundeinstruktører som tilbyder kurser i emnet.
Har du en hund som er bange for lyde og især nytårsaften, så er det nødvendigt at du får hjælp til din fremtidige træning af en professionel hundeadfærdsbehandler. Det kan være nødvendigt at give din hund angstdæmpende medicin, tal med din dyrlæge omkring dette. Det er dog vigtigt at du støtter medicineringen med adfærdsterapi hos en prof. adfærdsbehandler. Du kan også vælge at støtte træningen med naturmedicin. Der findes flere former for naturmedicin som kan som kan være til støtte og hjælp i træningsprocessen.
10 vigtige punkter at tage højde for
- sørg for at din hund er fysisk godt luftet i flere dage op til nytårsaften, og undgå steder hvor der bliver skudt af.
- gå ikke tur med din hund sent om aftenen på selve nytårsaften. Gå tidligt på aften og sørg for at din hund også har fået en god fysisk eftermiddags-tur
- sørg for at din hund er i line på gåture, så ved evt. skud at din hund ikke løber væk i panik
- giv din hund mentale udfordringer op til og i løbet af selve dagen, så som søgeøvelser, problemløsnings-opgaver, eller indlæring af nye øvelser
- tag aldrig din hund med ud når der bliver skudt fyrværkeri af, og såfremt det er muligt kan du informere dine naboer om at du har en angst hund og bede dem om at vise hensyn
- undgå bordbomber m.m.
- lad aldrig din hund være alene hjemme nytårsaften, find en egnet pasningsmulighed hvis du skal i byen
- har du en hund som er skræmt for vid og sans, anbefales det at tage væk fra byen, lån eller lej et sommerhus og ha’ en hyggeligt rolig aften i stedet
- træk gardinerne for og spil noget beroligende musik. Vurder om din hund har bedst af at ligge i nærheden af dig, eller om du evt. kan lave nogle søgeøvelser med din hund
- er din hund bange, så ynk den ikke, men sæt eller læg dig i stedet i nærheden af din hund og bare vær rolig
I dagligdagen er det vigtigt at du øger din hunds selvtillid, da øget selvtillid er med til at overkomme angst og frygtproblemer. Giv din hund daglige udfordringer i form af mentaltræning og forskellig slags problemløsningsopgaver. Mangler du inspiration til øvelser? så har jeg beskrevet en enkel øvelse for dig og din hund som kan være nyttig i flere situationer fremover.
god træning
Læs artiklen på ekstrabladet.dk
Artiklen må ikke kopieres eller viderebringes på anden vis uden forhåndstilladelse af forfatteren. Den er beskyttet af Lov om Ophavsret.
Du er dog velkommen at linke til artiklen.
Copyright DogWise v/Betina Sabinsky 2011







Rigtig god artikel!! Jeg passer min brors hund, som er hunderæd for nytårsaften. Jeg trækker for så han ikke kan se ud ad vinduet, det beroliger lidt, men lydene får ham til at blive nervøs. Sidste år kunne han ikke finde ro, så jeg blev nød til at “tvinge” ham til at lægge ved mine fødder, og så gabte jeg som jeg aldrig har gjort før. Det beroligede ham. Han blev frivilligt liggende hos mig, og kiggede på mig hele tiden, fordi jeg gabte så meget som jeg gjorde:-)
Så i år, når jeg igen skal passe ham, vil jeg gøre det samme:-)
Jeg håber så at han vil være lidt mere rolig når han ser mig gabe og være ligeglad med lyde og lugte.
Godt nytår til jer alle
Hej Christina
Dejligt at du kunne bruge artiklen
Håber det går ligeså godt med din brors hund denne nytår…
god jul og ha en rolig nytårsaften
Jeg har haft hund i mange år , og har pt 7 hunde , 3 af dem er gadehunde.
Jeg som du skriver sørger for at lufte dem godt , og gå en rigtig lang tur inden det bliver mørkt.
Ved 18-19 tiden går jeg og familien ud sammen med hundene i haven.
Døren står åben ind til huset , så de kan løbe ind , hvis der lyder brag.
Da vi bor i mindre by , er der somregel ro igen ved 02.00-03.00 tiden , så kommer de i haven igen.
2 af hundene er meget bange.
Jeg har mørklægningspersienner der bliver trukket ned , og fjernsynet er højere end normalt :0)
Selv har vi ikke holdt nytårsaften siden datteren blev teenager.
hej René
håber du og hundene får et roligt og lykkebringende nytår
Så er nytåret overstået. Jeg passede min brors hund. Jeg rullede alle persienner ned, trak gardiner for, så uanset hvor i lejligheden han var, kunne han ikke se fyrværkeriet. Da de så begyndte at skyde rigtigt af ved midnat, satte jeg enigma på anlægget, og skruede højt op, gabte hver gang de høje brag lød, og han var faktisk ret rolig under det hele
Så en dejlig aften blev det, og ikke så slem som jeg havde frygtet:-) Og så hjalp det nok at vi havde gået en laaang tur om eftermiddagen, hvor vi kastede bold, lavede søgeøvelser og trænede lydighed.
Godt nytår, og håber at 2012 bliver et dejligt år